Call us +38 (0432) 52-09-57

Поддержка

  • ru
  • en

Головний агроном в Канаді вартує поля від ведмедів

Головний агроном в Канаді вартує поля від ведмедів

Не відпочивати 5 місяців підряд. Відпахати – відпрацювати – вмерти на полі в останній день….А потім їхати на озера, риболовлю.
І це – не про Україну. Знайома українським аграріям”формула” роботи діє і в Канаді.

Вінничанин Дан Маламура, став менеджером із агрономії (український еквівалент – головним агрономом) всесвітньовідомої компанії Голден Ігл Фарм. Це найбільший холдінг з вирощування і переробки лохини у світі, який має понад 3500 акрів землі(1400 гектар). Чи ночують в полі канадські агрономи, які технологічні агроновинки використовують, а також випитуємо рецепти боротьби із шкідниками на полях. Виявляться, боротися доводиться з ведмедями. В Канаді чотирилапі пробираються навіть через дріт під напругою аби поласувати смачненьким.
Чи важко працювати в іноземній аргарній компанії, які нові челенджі?
– Я небагато пропрацював в Україні, але здається за кордоном легше працювати. Це досить близько щодо відповідальності, але менше – у бюрократії. В Канаді все прозоро – включно із цінами на засоби захисту рослин, на добрива. Можна подивитися онлайн на сайті, дуже рідко роблять знижки.
Які переваги або недоліки в аграрній праці в Україні?
– В Україні дуже круто, що є велика кількість кадрів. Дешевих? Так, але й не тільки. Гарний спеціаліст, чи механік, чи агроном – то і оклад в Україні буде відповідним. В Канаді складно знайти спеціаліста, навіть якщо компанія пропонує великий оклад. В нас є великі проблеми із пошуком гарного механіка. Дефіцит кадрів викликає конкуренцію на цьому ринку. Зарплатна ставка на кваліфікований персонал зростає. Тому механік може отримувати 40 канадських доларів на годину. Некваліфікований персонал, різноробочі, отримують 15.6 канадських доларів на годину. Різноробочих із різними скілами(професійними навичками- авт.) також не вистачає.
В Канаді також сезонна праця?
– На різних господарствах по-різному. В Саскачевані, в Альберті, де  -50С взимку, то ж на цей час намагаються всі поїхати в теплі штати Америки. Там залишається 4 людини на 5 тисяч гектар. В Британській Колумбії, де є сади, виноградні, – інша справа. В нас зараз йде обрізка, то ж працюють 80-100 людей на 1500 акрів, йде обрізка лохини. Постійно знаходяться на фермі 15-20 чоловік. А потім в залежності від сезону наймаємо контракторів – робітників із Мексики, України, В’єтнаму. Брак кадрів і цінність кадрів спонукає замислюватися над автоматизацією роботи господарства. Економічний фактор змушує розвиватися цілу галузь.
Чи відчувається відставання України?
– В плані науки так. Але в України наразі є шанси наздогнати. Втім, технології в агросекторі просуваються великими кроками, як щодо автоматизації, так і в плані точного землеробства тощо.
International Agricultural Cluster “Dnister” також слідкує за новинками – восени ми запустили програму точного землеробства за технологією іспанської компанії. Ваша думка?
– Україну хочеться хвалити, а не вказувати на недоліки, вони завжди були і будуть. Кирзові чоботи, як були в машині у аграріїв, так вони завжди будуть потрібні. Втім, ви молодці. Адже ті, що не практикують точне землеробство, будуть змушені працювати в нуль.
Просто справа без використання сучасних технологій буде все менш прибутковою. Ви вже зараз бачити які сьогодні ціни на добрива і захист рослин. Точне землеробство це не лише зондування полів, це також економія, знання про шкідників на полі, і багато інших чинників, які дозволяють керувати процесами і економити добрива. В нас в програмі точного землеробства стоять сенсори на вологість стоять на полях. Ми можемо дозволити собі більше вкладень, адже вирощуємо каш-кропс. Якщо вологість впала менше норми, то автоматично вмикаються насоси. І зрошування йде автоматично. Агроном може спати і не знати, що поле полито. Зранку дивиться, які поля були полити.
Ягоду збирають українські заробітчани?
– Збір ягід механічний, цього року відмовились від ручного збору, збираємо все машинами,. Якщо правильно відкалібрувати збиральну машину, то можна продавати ягоду на “свіжий” ринок.
Питання в тому чи піде ягода на IQF – глибоку заморозку – чи на свіжий ринок. В зв’язку із пандемією, робітників немає, стали викручуватися, експериментувати із мікроелементами із кальцієм і калієм. То ж тепер більша частина виходить на свіжий ринок.
В Канаді  в престижі малі фермерські форми?
– Насправді в Канаді здебільшого є сімейні ферми. В Канаді взагалі майже немає агрохолдінгів, як в Україні, все тримається на великих сімейних фермах.
Скільки людей у Вас в підпорядкуванні?
– В пік сезону – це 70-80 працівників. Ми працюємо разом. Я – головний агроном, але намагаюсь працювати більше командою – це набагато легше і ефективніше. Тоді у кожного більше відповідальності. Кожен ранок – планьорка.
Чи ночують канадські аграрії в полі?
– В полі не ночують як в Україні, адже можна наїхати на кущі, на ведмедя. Це заради техніки безпеки. Ягода збирається сама свіжа і велика. Потік роботи розрахований на 4 місяці. Кожен сорт збирається по два – три рази
Де канадcькі аграрії відпочивають?
Ті, що працюють на фермі, не відпочивають 5 місяців підряд. А потім їдуть на озера, риболовлю, як і в нас. В цьому є своя романтика – відпахати – відпрацювати – вмерти на полі в останній день….
Ви казали, що працювати потрібно обережно, щоб не задавити ведмедя. Ведмідь також є шкідником?
– В нас є ведмеді на пасіці, ми обносимо все дротом під напругою, на сонячних батареях. Це не зупиняє ведмедя, він вилазить на дерева, з дерев стрибає і завдає шкоди на пасіці.
Були ще цікаві випадки із ведмедем. В нас є інженер із техніки безпеки, адже в сезон працює багато людей, приблизно 100 мексиканців, в’єтнамців, українців. Інженер повідомив, що в полі ведмідь лежить, точно мертвий. Я казав прийдемо завтра. Прийшли наступного дня, ведмідь все ще лежить. Той каже, що він тут напевне тиждень лежить, не два дні. Штурхнув його палицею, ведмідь й прокинувся, а інженер аж побілів, посинів,
З ведмедями в Канаді нерідкі зустрічі: мексиканські працівники якось забули курку-гриль на підвіконні. Ведмідь заліз в вікно, всі попоїв, люди попрокидалися, узялися за швабри.
Про секрети професійного успіху Дана Малумури, про його кроки, що передували кар”єрному злету, та все про життя українця в Канаді, читайте у подальших матеріалах.